Av Köpekleri

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Golden Retriever’lar, avcılar için avı alma, izleme, kanun yaptırımı için kaçak malları bulma, terapi ve hizmet köpekleri olarak mükemmeldir. Aynı zamanda doğal sporculardır, çeviklik ve rekabetçi köpek sporlarında başarılı olurlar.

Altın kürkleri altında güvenilir ve memnun etmeye istekli aile köpekleridir ve eğitilmesi nispeten kolaydır. Hayata karşı neşeli ve eğlenceli bir yaklaşım benimserler ve bu davranışını yetişkinliğe kadar sürdürürler. Çocuk gibi davranması kimi zaman sinir bozucu olsada aslında size keyif verir ve oldukça eğlendirir.

Golden Retriever Kökeni

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

ilk olarak 1908’de bir İngiliz köpek gösterisinde görüldü ve aynı zamanda, türün iyi örnekleri Kanada yoluyla Amerika’ya gelmeye başladı. Spor avcıları, cinsin faydasını takdir ettiler, gösteri meraklıları güzellikleri ve atılmalarından büyülendiler ve hepsi Golden’ın tatlı, mantıklı mizacından etkilendiler.

İngiltere’de ve birçok ülkede en sevilen köpeklerin başında Goldenler gelmektedir. İtaat konusunda oldukça başarılı olması onu popüler bir köpek haline getirmiştir.

Kuş avı konusunda çok başarılıdır; çok özel bir kuş avcısıdır. İnsanı memnun etmek için elinden geleni yapan bir köpektir. Aynı zamanda oldukça zekidir.

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Golden Retrieverların çok fazla değişik renkleri bulunmaktadır ancak genelde krem veya altın renginde görülmektedir.

Dış tüyleri oldukça yoğun olduğu için su geçirmez. Çift katmanlı, sık, hafif dalgalı, yumuşak tüy yapısına sahiptir.

Genel olarak sağlam kaslı yapısı vardır.

Ağız alanı oldukça iri yapıdadır.

Gözlerinin rengi koyu renktedir ve gözlerinin kenarları ise kahverengi renktedir.

Kulakları ise orta boyutta düşük yapıdadır. Av köpekleri arasında en yeteneklilerden biridir.

Ağırlık: Erkeklerde 27 – 36 kg / Dişilerde 25 – 32 kg
Boy: Erkeklerde 56 – 61 cm / Dişilerde 51 – 56 cm
Yaşam Süresi: 10 – 12 yıl

Golden Retriever Karakteri

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

🔸 Halk arasında Golden olarak tanımlanan Golden Retriever köpekler oldukça sevgi dolu olan köpeklerdir.

🔸 Zeki olması ve eğitime yakınlığı nedeniyle çok kolay eğitilebilmektedirler. Çok fazla tercih edilmesinin en temel sebebi de budur.

🔸 Ailesine itaat eden süper bir aile köpeğidir.

🔸 Diğer köpeklerle arası oldukça iyidir.

🔸 Golden cinsi köpek koruma köpeği olarak alınmaması gerekir. Çünkü Köpeklerin içgüdüsel korumaları dışında herhangi bir koruma görevi yapmaz.

🔸 Saldırganlık durumları yoktur fakat yabancı kişiler geldiğinde havlayarak tepki gösterebilirler.

🔸 Bu tip köpeğin söz dinleme alışkanlıkları sizi şaşırtabilir. Gerçekten de söz dinleme konusunda efsane olmuş bir ırktır.

🔸 Her zaman mutlu bir dost olarak yanınızda duracaktır.

🔸 Golden Retriever köpekler yarışmalarda büyük başarılar kazanan bir ırktır. Çok hareketli olması ve komutları çok kolay kapması nedeniyle hemen hemen her yarışmada başarılı olurlar.

🔸 İz sürme ve avı getirme sadece bu köpeğin özelliklerinden birkaçıdır.

🔸 Tıpkı Labrador gibi Golden da yüzme konusunda oldukça heveslidir ve yüzmek ister.

Sağlıklı bir köpek için asla sorumsuz bir yetiştiricisi bulunan yavru üreticisinden veya evcil hayvan dükkanından bir köpek yavrusu satın almayın. Yavru köpeklere geçebilecek genetik hastalıklardan arınmış olduklarından ve sağlam mizaçlara sahip olduklarından emin olmak için üreme köpeklerini test eden saygın bir yetiştirici arayın .

Golden Retriever Bakımı

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Golden Retriever özellikleri ile uyumlu olarak ev ve bahçe için uygundur. Apartmanda beslemek isteyenler içinde oldukça uygun bir ırk olarak kendini gösterir. Apartmanda yaşayanlar için bu köpeğin tek sorunu çok fazla tüy dökmesidir.

Golden Retrieverların, özellikle ilkbahar ve sonbaharda bolca tüyleri dökülür. Günlük fırçalama, tüylerin bir kısmını  azaltacak olsada en fazla giysilerinize ve evinizin her yerine yerleşmesini kısa bir zaman önleyecektir. Ama bir Golden ile yaşıyorsanız, köpek tüylerine alışmanız gerekecek. (Köpeklerde Tüy Bakımı)

Golden Retriever ayda en az 2 kez yıkanmalıdır. Çok tüylü oldukları için kürkü oldukça kirlenecektir. Sık yakamalardan da kaçınmalısınız. Köpeğin derisinin ürettiği doğal yağları yıkamayla kaybettiğiniz için deri tahrişleri meydana gelebilir. (Köpek Yıkama Rehberi)

Egzersiz ihtiyacı olarak günlük olarak oldukça yüksek olacaktır. Toplarla oynama ve getir komutlarında çok başarılıdırlar. (Köpeklerde Komut Eğitimi)

Çok hızlı şekilde kilo alabilir. Bu yüzden de beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Golden Retriever bakımı söz konusu olduğunda en dikkat etmeniz gereken şey ağız sağlığını korumak olmalıdır. Sürekli aktif olan bu köpekler her şeyi ağızlarına alırlar. Bu nedenle dişleri günlük kontrol edilmeli ve fırçalanmalıdır. (Köpeklerde Diş Sağlığı)

Sosyalleşmeye oldukça meyilli ve enerjik olsalarda tek başına büyütülmüş yada çocuklarla hiç tanıştırılmamış bir köpeğiniz varsa sosyalleşme eğitimi aldırmanız yada kendiniz vermeniz gereklidir. (Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi)

Sürekli hareket eden ve her bulduğu deliğe burnunu sokan dostlarımızın en çok kirlenen ve yıpranan yerlerinden biride tabiki gözleri olacaktır. Gözlerini günlük kontrol etmeli, göz sağlığına ve bakımına önem vermelisiniz. (Köpeklerde Göz Temizliği)

Golden için tuvalet eğitimi oldukça kolay olacaktır. 2 aylık olana kadar evde tuvalet kazaları görülmesi mümkündür. (Köpek Tuvalet Eğitimi)

Kulaklarının da düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. (Köpeklerde Kulak Bakımı)

Zamanı geldikçe tırnak bakımı da yapılmalıdır. Genelde ayda 1 kez tırnakları kontrol edilmeli ve halılara ve koltuklara zarar vermemesi için uzun görünüyorlarsa kesilmelidir. (Köpek Pati Bakımı)

Golden Retriever Sağlığı

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bu köpekler genellikle sağlıklı atalara sahiptir. Ancak yine de köpeğinizin anne ve babasını tanımanız faydalı olacaktır. Anne ve babasının taşıdığı genetik hastalıklar bilinmelidir.

Goldenlar genellikle sağlıklıdır, ancak tüm cinsler gibi belirli sağlık sorunlarına eğilimlidirler. Tüm Goldenlar bu hastalıklardan herhangi birini veya tamamına yakalanmayabilir, ancak bu cinsi beslemeyi düşünüyorsanız bunların farkında olmanız önemlidir.

Kalça Displazisi: Kalça displazisi, uyluk kemiğinin kalça eklemine tam oturmadığı kalıtsal bir durumdur. Bazı köpekler, bir veya iki arka ayağında ağrı ve topallık gösterir, ancak kalça displazisi olan bir köpekte herhangi bir rahatsızlık belirtisi fark etmeyebilirsiniz. Köpek yaşlandıkça gelişebilir.

Dirsek Displazisi: Büyük cins köpeklerde yaygın olan kalıtsal bir durumdur. Köpeğin dirseğini oluşturan ve eklem gevşekliğine neden olan üç kemiğin farklı büyüme oranlarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu acı verici topallığa yol açabilir.

Katarakt: İnsanlarda olduğu gibi, köpek kataraktları, göz merceğinde zamanla büyüyebilen bulanık noktalarla kendini gösterir. Her yaşta gelişebilirler ve bazı vakalar ciddi görme kaybına neden olsalar da genellikle görmeyi bozmazlar.

Progresif Retinal Atrofi (PRA): PRA, retinanın kademeli olarak bozulmasını içeren bir göz hastalıkları ailesidir. Hastalığın erken dönemlerinde köpekler gece kör olur. Hastalık ilerledikçe gündüz görüşlerini de kaybederler.

Subvalvüler Aort Darlığı: Bu kalp problemi, sol ventrikül (dışarı akış) ile aort arasındaki dar bir bağlantıdan kaynaklanır. Bayılmaya ve hatta ani ölüme neden olabilir. Veterineriniz bunu tespit edebilir ve uygun tedaviyi önerebilir.

Osteokondrozis Disekanları (OKB): Eklemlerdeki kıkırdağın uygunsuz büyümesinden kaynaklanan bu ortopedik durum genellikle dirseklerde meydana gelir, ancak omuzlarda da görülmüştür. Köpeğin dirseğini bükemeyeceği noktaya kadar eklemin ağrılı sertleşmesine neden olur.

Von Willebrand Hastalığı: Bu, kanın pıhtılaşma kabiliyetine müdahale eden kalıtsal bir kan hastalığıdır. Ana semptom, bir yaralanma veya ameliyattan sonra aşırı kanamadır. Diğer semptomlar arasında burun kanaması, diş eti kanaması, mide veya bağırsakta kanama olur.

Köpek sahipleri, herhangi bir hastalık belirtisi meydana geldiğini gözlemlediğinde bu durumunda ne yapılması gerektiği konusunda kendilerini eğitmelidir. En yakın veterinerden bilgi almalıdır. (Köpek Hastalıkları)

Golden Retriever Beslenmesi

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Önerilen günlük miktar: İki öğüne bölünmüş günde 2 – 3 fincan yüksek kaliteli kuru mamadır.

Yetişkin köpeğinizin ne kadar mama yemesi gerektiği büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler, tıpkı insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur.

Mamalarını her zaman dışarıda bırakmak yerine, yiyeceğini ölçerek ve günde iki kez vererek onları iyi bir formda tutun. Kilolu olup olmadığından emin değilseniz ona göz testi ve uygulamalı test yapın.

Altın bir köpek yavrusu yetiştiriyorsanız özel dikkat göstermeniz gereken konu dört ila yedi aylıkken çok hızlı büyürler ve bu da onları kemik bozukluklarına duyarlı hale getirir. Çok hızlı büyümelerini engelleyen yüksek kaliteli mamalarla, düşük kalorili bir diyette başarılı olurlar.

Golden Retriever Çocuklarla İlişkisi

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Sevimli Golden Retriever, çocukların gürültüsünden ve kargaşasından rahatsız olmaz ve hatta onunla büyür. Yine de büyük, güçlü bir köpektir ve yanlışlıkla küçük bir çocuğu kolayca devirebilir.

Her ırkta olduğu gibi, çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretmeli ve her iki tarafın da herhangi bir ısırmayı, kulak veya kuyruk çekmesini önlemek için köpeklerle küçük çocuklar arasındaki her etkileşimi denetlemelisiniz.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
4.1

Özet

Golden Retriever ırkı genellikle zekasıyla bilinmektedir. Eğitilebilirliği en kolay köpeklerden bir tanesi olan Golden Retriever ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

327 Yorum

  1. Fethiye barınağına baktınızmı? Golden yavrusu olduğunu bir ziyaretçimiz paylaşmıştı

 1. Golden köpek sahiplenmek istiyorum Mersin çevresi yardımcı olabilecek var mı bütün internet sitelerindeki ilanlarla baktım hiçbiri şehir dışı gönderemiyor yardımcı olabilir misiniz 17 yaşındayım.

 2. Ben de yavru golden almayı düşünüyorum fakat bodrumda beslemeyi düşünüyorum. Yavruyken çok havlar ağlarmı.

 3. Ben daha önce de SİVAS KANGAL besledim ama çaldılar … ben de yeni bir köpek almak istiyorum evim bahçeli olmaz ise balkon büyük asıl sorum golden retriever için bir klube alacağım ve bahçede besleyeceğim sizce bahçede beslenebilir mi

  1. Kesinlikle emin ol bahçede beslenebilir…. Çok da mutlu olur…… Ancak, o nerede olursa olsun sevgini eksik etme …….

 4. Bende bir golden retriver yavrusu almak istiyorum ama evimizde kuş var acaba bir sorun olurmu diye tereddüt ediyorum goldenları çok seviyorum çok akıllı ve tatlılar ama kuşumuda bırakamam eğer bu konuyla ilgili bir bilginiz var ise iletirseniz çok sevinirim

  1. Size şunu söylemek istiyorum golden lar çok uyumludurlar o yüzden bir sorun çıkacağını düşünmüyorum tabii kuş korkarmı orasını bilemem ~deniz~

  2. Goldenlar hemen hemen bütün hayvan cinleriyle çok iyi geçinen bir ırktır.O yüzden sorun yaşamazsınız.Düşünürseniz benim de 8 aylık erkek golden var. Bneimle irtibata geçebilirsiniz.5532607755

 5. 15 yaşında golden retriever alacağım . Çünkü mahallede çok köpek var ama götürdüler .1tane köpek kaldı o da çok saldırdan . Bu yüzden kavga çıkarmayan köpeklerden alacaktım . Golden retriever buna çok uygun.????

 6. 5 aylık dişi goldenim var. apartman da oturuyoruz. tuvalete alıştırma konusunda nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olursanız sevinirm.

  1. Mustafa, 5 aylık o güzelim yavru Golden Retriever’i sahiplenmeye devam ediyor musun ?? ” EVET ” dersen cevap yazacağım…

  2. yasadıgı odaya gazete yay her gun birer birer eksilt gazete kalmadigi zaman disari cıkartıp yaptırabilirsin

 7. Bende 3 yaşında golden var patates yemesini etten daha fazla seviyor bu konuda ne yapmam lazım?

  1. Sevgili Salih, ne yapmam gerekiyor diye sormuşsun….. Ne patates, ne de et, asla vermeyeceksin….. Hele, sen sofrada oturup yemek yerken, o güzelim köpeğine hiç bir şey ikram etmeyeceksin…. O’na fayda değil, zarar verirsin…. Çok üzüleceksin ama, O’nun zeytin gözlerine bakıp, sakın aldanma… Çünkü, Golden Retriever’ler dikkat edilmezler ise çok çabuk kilo alabilen bir ırktır….Sadece ve sadece, sana veterinerinin tavsiye ettiği mamaları kullan… Selamlar….

 8. Yavru golden retrivere arıyorum erkek istanbul Başakşehir deyim. Beslemek için uygun ortam hazır

 9. yeni aldığımız golden köpeği alt katımızda boş eve koydum. yeni aldığımdan mı bilemiyorum akşamları ve geceleri ağlama gibi sesler çıkarıyor. acaba kötü mü bakıyorum diye çok endişeleniyorum ve çoğu zamanda yemek yemiyor. bu gün kaşınmaya başladı. lütfen bilgili birisi yardım edebilir mi.(bitler için önerdiğiniz bir marka varsa lütfen bilgi veriniz)

  1. Goldenler evde yalnız bırakıldıklarında ağlarlar. Onlar insanlarla bir arada yaşamaya alışkındırlar. Üzgün olduklarında yemezler.
   İç-dış parazit başta olmak üzere aşılarını yaptırdın mı?

  2. Köpeğiniz yalnız bırakmamalısınız özellikle golden retriever cinsi bir köpeğiniz varsa üstelik de yavruyken sahibini ya da güvendiği birini yanında görmek onu sakinleştirir sevgi göstermenizse tadından yenmez

  3. Gerizekali bos bir eve tek basina birakirsan hayvani tabiyki korkudan aglar hava kararinca hayvana yazik lan serefsiz

 10. Sinem Rus Golden’ın için köpek maması, yumurtanın beyazı (1 tane) yedirebilirsin…

 11. Bunlar çok doğru…
  Ben daha önce Golden Retriever aldım, ama yerimiz pek uygun değildi.
  Ama şu an yerimiz çok uygun bu nedenle eğer bahçeli bir eviniz varsa Golden Retriever çok uygundur.
  Ve Golden Retriever’lar o kadar sadık, dürüst ve oyunculardır ki her gün ilgi, alaka, sevgi, saygı ve haliyle oyun isterler. ( Golden Retriever’lar çok oyuncudurlar.)
  Ve ben yine Golen Retriever alacağım. Eğer Golden Retriever’larınızla her gün ilgilenemeyeceksiniz, ya hiç almayın veya 2 tane Golden Retriever almanız gerekir. (Çünkü Golden Retriever’lar mutlaka her ün yanına gidilmesini isterler…

  1. Merhaba,
   golden buldunuz mu acaba?Benimde 8 aylık erkek goldenim var ve bakmakta zorlanıyorum.Dilerseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

 12. Yeni Rus golden sahiplendim yalnız ne yedirmem gerekiyor nasıl bakıcam herhangi bir fikrim YÖK ilk defa köpek besliyorum o yüzden yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Sevgili Sinem ;
   Sahiplenmiş olduğun Golden Retriever cinsi köpeğinin kaç yaşında olduğunu bana iletebilirsen ben de tüm tecrübelerimi sana aktarabilirim. Çünkü, benim aynı cins köpeğim 10 yaşında…. Hangi konuda olursa olsun cevaplayabilirim…. Başlangıç olarak sadece şunu söylemeliyim, HARİKA BİR KÖPEK IRKIDIR, BUNU BİLESİN…….. İyi geceler… Erhan Akporay…….

   1. Meraba Sizn Yorumunuzu gördüm 10 yaşında bi Golden Köpeğiniz Varmış Bnmde Bi sorum Olacak ; Sütten Yeni Kesilmiş Bir Golden Alıcağım Ama evde Balkonda Besliyeceğim Sizce Uyum Gösterirmi Bide Ev için Olumsuz Yönleri Olurmu (Yavru Almamım nedeni eve uyum göstersin)

    1. Sevgili Muhammed ;
     Öncelikle, en az 3 aylık olmadan yavruyu asla anneden ayırma…….
     Sahiplenmeden önce çok ama çok iyi düşün….. Eğer hakkı ile bakabileceksen, bu kararın, senin gerek maddi ve gerekse sosyal yaşantında sana büyük sorumluluklar getirecektir…. Bunu hiç bir zaman unutma….. Ben bakamıyorum, bu köpeği başkasına vereyim dersen hem kendini hem de köpeğini çok üzersin…. Çok sıkıntılı olur…… Sana önce işin olumsuz olabilecek bir, iki yönünü söyledim…. Olumlu yönlerine gelince…… Eğer karar verdiysen hiç düşünme….. Golden Retriever harika bir köpek ırkıdır…. Çok hareketli, sevgi dolu, çok zeki ve çok duygusaldır…. Sahibine ve ailesine aşırı düşkündür… Bahçeli bir evde beslemek, hem senin hem de köpeğin için en uygunudur…. Ancak, biraz geniş bir evde de rahatlıkla beslenebilir, çünkü ben 3 yıl apartman dairesinde besledim… Balkonda beslemen biraz zor…… Çünkü devamlı evin içerisine girmek isteyecek, alınmadığı takdirde havlayacak, hem seni huzursuz edecek hem de komşularınız rahatsız olabilecektir…….. Apartman dairesinde beslemenin bir diğer olumsuzluğu ise doğal ihtiyaçları ve hareket gereksinimi için günde en az 2 defa dışarıya çıkartacak olmandır….. Özellikle, köpeğin, dişlerinin olgunlaşmaya başladığı ilk 1-2 yaşına kadar bir kaç terlik, bir kaç ayakkabı ve bir iki mobilya ayağı kemirilecek……. UNUTMA !!!!!! TÜY DÖKÜMÜNE DİKKAT….. Çok tüylü bir ırk olduğu için haftada 2-3 kere tarayacaksın……………. 10 yaşında bir Golden Retriever sahibi olarak, sana aklıma gelen tüm olumlu ve olumsuz konuları aktarmaya çalıştım…. Başka bir sualin var ise bunları da tüm samimiyetimle cevaplamaya hazırım……. Senin olumsuz olarak nitelendirebileceğin hususlar için – ben bunları hallederim- diyorsan, HİÇ DÜŞÜNME SAHİPLEN DERİM, HAYATTAKİ EN GÜZEL DUYGULARDAN BİRİDİR……. ÇÜNKÜ KARŞILIKSIZ SEVGİNİN NE DEMEK OLDUĞUNU ANLAYACAKSIN…….. İyi geceler…. Erhan Akporay…..

     1. Peki Sİz ßana Hangi Köğeği Önerirsiniz ; Evimin ßalkonu Camlı Düşmez Atlamaz Ve ßide Çok havlamayan Köpek istiyorum .. (Tabiki her zamn gezdirecem her zamn balkona giidip ne yapıp yapadığına bakacam .. Bide zeki ve söz dinleyen istiyorum böyle bir köpek mevcutmudur NOT: Türkiyede Bİraz kolaylıkla bulunn bi köpek istiyorum
      Ş,mdiden Tşkürler 😀

      1. Ben sana Golden Retriever ve Alman Kurt Köpeği dışında hiç bir köpek ırkı hakkında herhangi bir bilgi ve tecrübemi aktaramam…. Bir şeyler söylersem, çok yanlış yaparım……. Çünkü, şu anda evimde 10 yaşında bir Golden Retriever ırkı bir köpeğim var. Aklıma gelen tüm tecrübelerimi, bir önceki mesajımda sana aktarmıştım… Çok, ama çok uzun yıllar önce Alman Çoban Köpeği ( German Shepherd ) veya ülkemizde bilinen ismiyle Alman Kurt Köpeği de sahiplenmiştim… Ancak, senin bana anlattığın ortamda, bu ırk bir köpeğin sahiplenilmesi mümkün değil…… Anladığım kadarıyla, internet ortamını yoğunlukla kullanan birisisin…. Internet’ten araştırıp, sahiplenmeyi arzu ettiğin köpek ırkını kendin bulman gerekiyor …… Çünkü, bilmediğim konularda insanlara fikirler sunmak, benim yapabileceğim bir iş değil…. İyi geceler….
       Erhan Akporay

    1. Sormuş olduğun sual ile ne demek istediğini pek anlayamadım….. Biraz olsun açıklayabilirsen, cevap vereyim…. Baskın Karakterli Köpekten neyi kasdediyorsun ???? Erhan……

 13. İstanbul Rize Trabzon’dan ücretsiz olarak dişi golden sahiplendirmek isteyen varsa ilgilenirim kendim gelip alabiliim Tel: 0553 476 14 29

 14. Slm yavru yeni doğmuş golden arıyorum beyaz ücretsiz veya mama karşılığı alabilirim zonguldak/alaplı 5363706321

 15. Yaklaşık 4-5 aylık golden arıyorum mersindeyim ücretsiz sahiplendiren kişiler yazabilir mi?

  1. Bende bi tane dışı var 2 aylık ücretsiz verebilirim ama trabzon da yaşıyorum…0536 368 36 38

 16. Slm bende 4 tane yavru var daha bir haftalıklar siyah ve sarı almak isteyen varsa satmak istiyorum antalya Alanya

  1. ben Hatay iskenderundayımda 2aydır yavru golden arıyorum nasıl yapabiliriz numaram 05496351996 dönerseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
popup