Av Köpekleri

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Golden Retriever’lar, avcılar için avı alma, izleme, kanun yaptırımı için kaçak malları bulma, terapi ve hizmet köpekleri olarak mükemmeldir. Aynı zamanda doğal sporculardır, çeviklik ve rekabetçi köpek sporlarında başarılı olurlar.

Altın kürkleri altında güvenilir ve memnun etmeye istekli aile köpekleridir ve eğitilmesi nispeten kolaydır. Hayata karşı neşeli ve eğlenceli bir yaklaşım benimserler ve bu davranışını yetişkinliğe kadar sürdürürler. Çocuk gibi davranması kimi zaman sinir bozucu olsada aslında size keyif verir ve oldukça eğlendirir.

Golden Retriever Kökeni

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

ilk olarak 1908’de bir İngiliz köpek gösterisinde görüldü ve aynı zamanda, türün iyi örnekleri Kanada yoluyla Amerika’ya gelmeye başladı. Spor avcıları, cinsin faydasını takdir ettiler, gösteri meraklıları güzellikleri ve atılmalarından büyülendiler ve hepsi Golden’ın tatlı, mantıklı mizacından etkilendiler.

İngiltere’de ve birçok ülkede en sevilen köpeklerin başında Goldenler gelmektedir. İtaat konusunda oldukça başarılı olması onu popüler bir köpek haline getirmiştir.

Kuş avı konusunda çok başarılıdır; çok özel bir kuş avcısıdır. İnsanı memnun etmek için elinden geleni yapan bir köpektir. Aynı zamanda oldukça zekidir.

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Golden Retrieverların çok fazla değişik renkleri bulunmaktadır ancak genelde krem veya altın renginde görülmektedir.

Dış tüyleri oldukça yoğun olduğu için su geçirmez. Çift katmanlı, sık, hafif dalgalı, yumuşak tüy yapısına sahiptir.

Genel olarak sağlam kaslı yapısı vardır.

Ağız alanı oldukça iri yapıdadır.

Gözlerinin rengi koyu renktedir ve gözlerinin kenarları ise kahverengi renktedir.

Kulakları ise orta boyutta düşük yapıdadır. Av köpekleri arasında en yeteneklilerden biridir.

Ağırlık: Erkeklerde 27 – 36 kg / Dişilerde 25 – 32 kg
Boy: Erkeklerde 56 – 61 cm / Dişilerde 51 – 56 cm
Yaşam Süresi: 10 – 12 yıl

Golden Retriever Karakteri

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

🔸 Halk arasında Golden olarak tanımlanan Golden Retriever köpekler oldukça sevgi dolu olan köpeklerdir.

🔸 Zeki olması ve eğitime yakınlığı nedeniyle çok kolay eğitilebilmektedirler. Çok fazla tercih edilmesinin en temel sebebi de budur.

🔸 Ailesine itaat eden süper bir aile köpeğidir.

🔸 Diğer köpeklerle arası oldukça iyidir.

🔸 Golden cinsi köpek koruma köpeği olarak alınmaması gerekir. Çünkü Köpeklerin içgüdüsel korumaları dışında herhangi bir koruma görevi yapmaz.

🔸 Saldırganlık durumları yoktur fakat yabancı kişiler geldiğinde havlayarak tepki gösterebilirler.

🔸 Bu tip köpeğin söz dinleme alışkanlıkları sizi şaşırtabilir. Gerçekten de söz dinleme konusunda efsane olmuş bir ırktır.

🔸 Her zaman mutlu bir dost olarak yanınızda duracaktır.

🔸 Golden Retriever köpekler yarışmalarda büyük başarılar kazanan bir ırktır. Çok hareketli olması ve komutları çok kolay kapması nedeniyle hemen hemen her yarışmada başarılı olurlar.

🔸 İz sürme ve avı getirme sadece bu köpeğin özelliklerinden birkaçıdır.

🔸 Tıpkı Labrador gibi Golden da yüzme konusunda oldukça heveslidir ve yüzmek ister.

Sağlıklı bir köpek için asla sorumsuz bir yetiştiricisi bulunan yavru üreticisinden veya evcil hayvan dükkanından bir köpek yavrusu satın almayın. Yavru köpeklere geçebilecek genetik hastalıklardan arınmış olduklarından ve sağlam mizaçlara sahip olduklarından emin olmak için üreme köpeklerini test eden saygın bir yetiştirici arayın .

Golden Retriever Bakımı

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Golden Retriever özellikleri ile uyumlu olarak ev ve bahçe için uygundur. Apartmanda beslemek isteyenler içinde oldukça uygun bir ırk olarak kendini gösterir. Apartmanda yaşayanlar için bu köpeğin tek sorunu çok fazla tüy dökmesidir.

Golden Retrieverların, özellikle ilkbahar ve sonbaharda bolca tüyleri dökülür. Günlük fırçalama, tüylerin bir kısmını  azaltacak olsada en fazla giysilerinize ve evinizin her yerine yerleşmesini kısa bir zaman önleyecektir. Ama bir Golden ile yaşıyorsanız, köpek tüylerine alışmanız gerekecek. (Köpeklerde Tüy Bakımı)

Golden Retriever ayda en az 2 kez yıkanmalıdır. Çok tüylü oldukları için kürkü oldukça kirlenecektir. Sık yakamalardan da kaçınmalısınız. Köpeğin derisinin ürettiği doğal yağları yıkamayla kaybettiğiniz için deri tahrişleri meydana gelebilir. (Köpek Yıkama Rehberi)

Egzersiz ihtiyacı olarak günlük olarak oldukça yüksek olacaktır. Toplarla oynama ve getir komutlarında çok başarılıdırlar. (Köpeklerde Komut Eğitimi)

Çok hızlı şekilde kilo alabilir. Bu yüzden de beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Golden Retriever bakımı söz konusu olduğunda en dikkat etmeniz gereken şey ağız sağlığını korumak olmalıdır. Sürekli aktif olan bu köpekler her şeyi ağızlarına alırlar. Bu nedenle dişleri günlük kontrol edilmeli ve fırçalanmalıdır. (Köpeklerde Diş Sağlığı)

Sosyalleşmeye oldukça meyilli ve enerjik olsalarda tek başına büyütülmüş yada çocuklarla hiç tanıştırılmamış bir köpeğiniz varsa sosyalleşme eğitimi aldırmanız yada kendiniz vermeniz gereklidir. (Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi)

Sürekli hareket eden ve her bulduğu deliğe burnunu sokan dostlarımızın en çok kirlenen ve yıpranan yerlerinden biride tabiki gözleri olacaktır. Gözlerini günlük kontrol etmeli, göz sağlığına ve bakımına önem vermelisiniz. (Köpeklerde Göz Temizliği)

Golden için tuvalet eğitimi oldukça kolay olacaktır. 2 aylık olana kadar evde tuvalet kazaları görülmesi mümkündür. (Köpek Tuvalet Eğitimi)

Kulaklarının da düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. (Köpeklerde Kulak Bakımı)

Zamanı geldikçe tırnak bakımı da yapılmalıdır. Genelde ayda 1 kez tırnakları kontrol edilmeli ve halılara ve koltuklara zarar vermemesi için uzun görünüyorlarsa kesilmelidir. (Köpek Pati Bakımı)

Golden Retriever Sağlığı

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bu köpekler genellikle sağlıklı atalara sahiptir. Ancak yine de köpeğinizin anne ve babasını tanımanız faydalı olacaktır. Anne ve babasının taşıdığı genetik hastalıklar bilinmelidir.

Goldenlar genellikle sağlıklıdır, ancak tüm cinsler gibi belirli sağlık sorunlarına eğilimlidirler. Tüm Goldenlar bu hastalıklardan herhangi birini veya tamamına yakalanmayabilir, ancak bu cinsi beslemeyi düşünüyorsanız bunların farkında olmanız önemlidir.

Kalça Displazisi: Kalça displazisi, uyluk kemiğinin kalça eklemine tam oturmadığı kalıtsal bir durumdur. Bazı köpekler, bir veya iki arka ayağında ağrı ve topallık gösterir, ancak kalça displazisi olan bir köpekte herhangi bir rahatsızlık belirtisi fark etmeyebilirsiniz. Köpek yaşlandıkça gelişebilir.

Dirsek Displazisi: Büyük cins köpeklerde yaygın olan kalıtsal bir durumdur. Köpeğin dirseğini oluşturan ve eklem gevşekliğine neden olan üç kemiğin farklı büyüme oranlarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu acı verici topallığa yol açabilir.

Katarakt: İnsanlarda olduğu gibi, köpek kataraktları, göz merceğinde zamanla büyüyebilen bulanık noktalarla kendini gösterir. Her yaşta gelişebilirler ve bazı vakalar ciddi görme kaybına neden olsalar da genellikle görmeyi bozmazlar.

Progresif Retinal Atrofi (PRA): PRA, retinanın kademeli olarak bozulmasını içeren bir göz hastalıkları ailesidir. Hastalığın erken dönemlerinde köpekler gece kör olur. Hastalık ilerledikçe gündüz görüşlerini de kaybederler.

Subvalvüler Aort Darlığı: Bu kalp problemi, sol ventrikül (dışarı akış) ile aort arasındaki dar bir bağlantıdan kaynaklanır. Bayılmaya ve hatta ani ölüme neden olabilir. Veterineriniz bunu tespit edebilir ve uygun tedaviyi önerebilir.

Osteokondrozis Disekanları (OKB): Eklemlerdeki kıkırdağın uygunsuz büyümesinden kaynaklanan bu ortopedik durum genellikle dirseklerde meydana gelir, ancak omuzlarda da görülmüştür. Köpeğin dirseğini bükemeyeceği noktaya kadar eklemin ağrılı sertleşmesine neden olur.

Von Willebrand Hastalığı: Bu, kanın pıhtılaşma kabiliyetine müdahale eden kalıtsal bir kan hastalığıdır. Ana semptom, bir yaralanma veya ameliyattan sonra aşırı kanamadır. Diğer semptomlar arasında burun kanaması, diş eti kanaması, mide veya bağırsakta kanama olur.

Köpek sahipleri, herhangi bir hastalık belirtisi meydana geldiğini gözlemlediğinde bu durumunda ne yapılması gerektiği konusunda kendilerini eğitmelidir. En yakın veterinerden bilgi almalıdır. (Köpek Hastalıkları)

Golden Retriever Beslenmesi

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Önerilen günlük miktar: İki öğüne bölünmüş günde 2 – 3 fincan yüksek kaliteli kuru mamadır.

Yetişkin köpeğinizin ne kadar mama yemesi gerektiği büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler, tıpkı insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur.

Mamalarını her zaman dışarıda bırakmak yerine, yiyeceğini ölçerek ve günde iki kez vererek onları iyi bir formda tutun. Kilolu olup olmadığından emin değilseniz ona göz testi ve uygulamalı test yapın.

Altın bir köpek yavrusu yetiştiriyorsanız özel dikkat göstermeniz gereken konu dört ila yedi aylıkken çok hızlı büyürler ve bu da onları kemik bozukluklarına duyarlı hale getirir. Çok hızlı büyümelerini engelleyen yüksek kaliteli mamalarla, düşük kalorili bir diyette başarılı olurlar.

Golden Retriever Çocuklarla İlişkisi

Golden Retriever Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Sevimli Golden Retriever, çocukların gürültüsünden ve kargaşasından rahatsız olmaz ve hatta onunla büyür. Yine de büyük, güçlü bir köpektir ve yanlışlıkla küçük bir çocuğu kolayca devirebilir.

Her ırkta olduğu gibi, çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretmeli ve her iki tarafın da herhangi bir ısırmayı, kulak veya kuyruk çekmesini önlemek için köpeklerle küçük çocuklar arasındaki her etkileşimi denetlemelisiniz.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
4.1

Özet

Golden Retriever ırkı genellikle zekasıyla bilinmektedir. Eğitilebilirliği en kolay köpeklerden bir tanesi olan Golden Retriever ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

327 Yorum

 1. 2aylık golden kızımız var yurtdışı nedeniyle kızımıza yuva arıyoruz bizde 🙁

 2. Slm bende 2bucuk aylık aldım bahçede bakıyorum tek sorun çok kötü kokuyor .komsulardan önce ben rahatsız oluyorum niye acaba lütfen yardımcı olusrsanz çok sevinirim .ayrıca üç günde bir banyo yaptiriyrm .yine koku var .bu arada kedilerimde varlar onlarida yikarim eve giriyrlr öyle bir koku yok .köpekler kokarmi yaa??

 3. çok tatlı ve çok iyi köpekler ya ilk defa besleyecem ama 2 tane köpek alıcam biri golden yavrusu biri de samoyed yavrusu kavga ederler mi

 4. Bir golden retriever yavru köpek almayı düşünüyorum bahçemde yetiştiricem ama etraf komşulardada çok saldırgan köpekler var ben yavru golden akşam ona zarar verirler mi

  1. Sadeceilk bıraktığında arkandan havlar ve gece diğer köpeklerin seslerini duyduğunda havlar benimki onun harcinde havlamıyor.

 5. Köpeğin temel aşıları dısındaki(lyme,corona vb.) asıları yaptırmasam olmaz mı yani bir sorun cıkar mı???

 6. Arkadaşlar bende bir buçuk aylık golden var almak isteyen olurmu ama evde bakmak şartınla ve ücretsiz ben izmirdeyim yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba Yasemin hanım ben sahiplenebilirim 3 tane cocugum var ve hayvan sevgısını bu kopekte tatmalarını ıstıyorum. 🙂

  2. merhabalar yasemin hanim ben balikesirdw yasiyorum ailemize bir golden almak istiyoruz ve gercekten bu konuda istekliyiz. Lutfen geri donus yapin

  3. Yasemin hnm. Bende izmirdeyim. Kızım için 1.5 aylık golden kopeginizi almak isteriz. Nasıl gorusebiliriz.

 7. 1,5 ay önce sahiplendim şu an 5 aylık.Aldığımda sadece mama ile beslenmiş ve zayıf düşmüştü.Hemen çiğ et dalak yürek dana paça ve yumurta takviyesi ile kendine geldi.Aşıları tamamlandı ve şimdi sabah akşam 1 er saat çıkarıp parkta hem oynuyoruz hem eğitim veriyoruz.Çok sevimli harika bir dost bir arkadaş olacak bize üstelikte çok akıllı.
  Lütfen köpeklerinizi MAMA ya mahkum etmeyin………….

 8. Ankara civarındayım golden yavrusu sahiplenmek istiyorum. Yardımcı olabilirmisiniz?

 9. Golden hepsi ayni irk olsada degisiyor piskoloji hayvanlardada var rahatsiz olduklarnda havlayablir ama genel olarak sessiz sakin yapiya sahiptir birde gercekten kopek almak isteyen arkadaslar bir heves hayvan sevgisi diyip aliyoruz oysa bir cocuktan daha ote bir sorumluluk bunu basarmak zor ama basardigini gorebilmek dunyann en iyisi .ishal oldugunda 2.gunu beklemeden veternre gitmelisiniz atesi ciktiginda gitmelisiniz aşilarnda ve genel kontrllernde devamli ve daimi gitmelisniz bu yuzden kendinze ait aracinizn olmasi bi nevi sart . vetrnrden ozel beslenme progrmi almalisiniz (Kopegi ishal oln arkdsm hayvani gozlemle ishal olduktan sonra yiyecegi kesmeliydin ve su icirmeliydin migdesi temzlensn diye gozlemlycktn yiyeceklerdenmi yoksa hastalktanmi ilaclarni duzenli kullan sogukta kalmasn 1 hafta felan yikama yuruyslerde cok yorma zaten halsizdr bide suyunu mutlaka 7 24 taze tut .ishal durumlarnda bagskliklari coker bu yuzden evde hasta kisi varsa yaklasmasn bagskligi azaldi cunku gecms olsn .

 10. Golden evde beslenilcek tür degil deneyimi aktariyorum sizlere barinaktan aldim öncelikle aşi takvimi var maddi yönu gectim getir gotur arabada kustu cok tuy oldu araba bi sekilde temizlendi eve geldik ishal olmus barinakta hastalanmis tuvalet egitimini veremedm ev komple batmisti tuy doktu evet sesi cikmiyor hatta bi odaya gittigmde beni ariyordu neyse tek pişmanligim evde kopek beslenilmeyecegini bilmemek oysaki hayvanlara bahcede bir kulube gerek onlar insanlar gibi degiller piskolojileri bir sure sonra bozuluyor kisacasi evde beslenmiyor bahceniz varsa mumkunse iki taraf acisindanda en rahati .ha barinakta telden bakmis ha odanin birisnde yatagnda yatmis onemli olan gezip eylenblmesi kendisine ait bi evinin kulubesnn olmasi goldne iyi hisettirecktr evde beslemek isteyenler bence bir kere daha dusunun ben pismanim kendi adima degil hayvanda mutlu olamdi .

  1. Benim Golden Retriever’im 10 yaşında…. Tecrübelerimle değil, bana veterinerim tarafından söylenen bilimsel bilgilerv dahilinde yazıyorum…. Ekim – Nisan ayları arasında 1,5 Ay’da bir…… Nisan – Ekim Ay’ları arasında her ay banyo yaptırabilirsin…. Ancak, şu konu hiç bir zaman unutulmamalı…… Her banyo, köpeğinin derisinden az da olsa bir şeyler alır götürür…. Banyo şampuanının kalitesine dikkat……

  2. Köpekler haftadan haftaya veya 2 haftada bir yıkamaz yıkanır aşırı şekilde kokar bu yüzden en iyisi köpeği 1 buçuk 2 ayda bir yıkamaktan aksi taktirde köpek leş gibi kokar

 11. ben 10 yıldır golden besliyorum 2 veya 3 yıl sonra ölecek ama siz üzüldüğünüzde o da üzülür siz sevindiğiniz de o da sevinir bazen siz üzüldüğünüzde sizi sevindirmek için elinden geleni yapar bu ırk çok iyimser bir ırk tavsiye ediyorum

  1. hamdi benim köpeğim dişi ve yavrulayacak belki verebilirim.bu arada dişi kediniz varsa kediler için en sağlıklısı kısırlaştırmak.kedilerde annelik duygusu diye bir şey yoktur.Köpeklerde de.annelik duygusu diye bir şey yoktur ama isterseniz köpeğinizi doğurtabilirsiniz

 12. Merhaba 2 aylık goldennretriever edindim beş gün önce dün sabah ishal gibi yaptı ve devam etti defalarca bugün de mukus vardı dışkısında tam hazırlandık veterinere gideceğiz derken atladı ve ayağını kaldırarak yürümeye başlayınca veterinere koşarak gittik aşılarıntam değil iç ve diş parazit yapıldı sadece d3 verdi günde yarım benefit kullanıyorum mama etli olsun dedi düzelirmiş ama ona birşey olacak diye aklım çıkıyor şimdi onu bir odaya yerleştirdim hem tuvaletine alışır hemde fazla hoplayıp zıplamaz diye yapmam gereken başka birşey varmı bana yardımcı olbilrimisiniz tecrübelerinizden yararlansam

  1. betülcüm 2 aylık olduğu için yapması normal ama her yavru köpekte olacak diye bir şey yok.sen sadece veterinerini dinle

  2. Betül hanım, yazdıklarınızı yaklaşık 2 ay sonra ve çok geç bir saatte okudum… Ben de 10 yaşında bir Golden Retriever sahibiyim… 2,5 Aylıkken kucağımdaydı… Karşılaştığınız bu tip bir problemde, hemen suda haşlanmış ( TUZSUZ ) pirinç lapası ve içerisine yine tuzsuz haşlanmış ufak Tavuk Göğüs Eti doğrayın…. Bunu günde, sabah ve akşam 2 sefer uygulayın… 2 gün sonra herşeyin düzeleceğini göreceksiniz….. Bu, size 10 yıllık bir Golden Retriever sahibi olarak benim değil aynı zamanda köpeğimin veterinerlerinin tavsiyesidir…. Bilmenizi isterim…….

   1. Gizem golden retriever apartman da olur mu çok araştırdım ama… fazla havlar mı evde tuvalet eğitimini de 1 odada yapılıyor ama orda ne kadar duracak sıkılır orda bunalir ve durmadan havlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu