Av Köpekleri

Labrador Retriever Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Tatlı yüzlü sevimli Labrador Retriever, Amerika’nın en popüler köpek ırkıdır. Labradorlar, orta ila büyük bir köpek arayan bir aile için fazlasıyla sevgiye sahip, arkadaş canlısı, dışa dönük ve yüksek ruhlu köpeklerdir.

Bugünün Labradorları, ataları kadar iyi huylu ve çalışkandır ve aynı zamanda dünya da beslenen en popüler köpek cinsidir. Modern Labradorlar, diğer köpek işlerinin yanı sıra avcılıkta yardımcı köpekler, gösterilerde ve yarışmacılarda show amaçlı ve arama kurtarma köpekleri olarak kullanılmaktadır.

Labrador Retriever Kökeni

Labrador Retriever Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Labrador’un asıl adı Labrador Retriever’dır ancak ülkemizde Labrador olarak anılmaktadır.

Labrador Retriever, uzun süreler ördek avcısı ve balıkçı arkadaşı olarak kullanıldı. Bu nedenle Newfoundland’ın geleneksel su köpeği olarak anılır. Soğuk sulara atlayarak balıkçıların ağlarını çekmesi için yardımcı oluyordu.

Cins, 1800’lerin başında, Kanada’yı ziyaret eden İngiliz soyluları tarafından görüldüğü günden beri popülaritenin en yüksek basamaklarını zorlamaya başladı.

Labrador ırkı İngiltere’ye götürüldükten sonra burada avcılık için kullanıldı. Vurulan avları getirmek için tercih edilen bir ırk oldu.

Tüm bunların yanı sıra zeki ve akıllı bir köpek olduğu için narkotik ve rehber köpeği olarak da kullanıldı.

Labrador Retriever Özellikleri

Labrador Retriever Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Labrador Retriever ırkı köpekler av köpekleri kategorisinde yer almaktadır.

Labrador ırkı çoğu köpeğe göre daha büyük bir yapıya sahiptir.

Tüy yapısı kısa ve çift katmanlıdır. Aynı zamanda düz ve su geçirmez tüylere sahiptir. Tüylerinin yapısı gereği orta derece tüy dökmektedir.

Tüylerinin rengi ise sarı, siyah ve kahverengi tonlarında görülmektedir. Tüm bu özelliklerinin yanında fiziksel olarak güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Ağırlık: Erkeklerde 27-34 kg / Dişilerde 25-32 kg
Boy: Erkeklerde 56-61 cm / Dişilerde 53 – 58 cm
Yaşam Süresi: 10-12 yıl

Labrador Retriever Karakteri

Labrador Retriever Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

🔸 Labradorlar genel olarak sadık, duygusal ve uysal köpeklerdir. Sahibine bağlılığı ile bilinen Labrador ırkı su oyunlarından hoşlanan bir yapıya sahiptir.

🔸 Genelde arama, kurtarma, bekçi ve polis köpeği olarak yetiştirilmektedir. Labrador ırkının mizacını şöyle ifade edebiliriz:

🔸 

🔸 

🔸 

🔸 Labrador özellikleri ile oldukça sabırlı ve duygusal eğilimli bir köpek cinsidir.

🔸

🔸 Enerji ihtiyacı fazla olduğu için hareket etmeyi çok sever. Irkı gereği suda oynamak onun için harika bir eğlencedir.

🔸 Çocuklara karşı oldukça iyidir. Sürekli ailesinin yanında olmak ister yani arka bahçeye bırakılıp devamlı orada duracak bir köpek değildir.

🔸 Labradorlar her ne kadar av köpeği olsa bile korumacı bir yapıya sahiptir.

🔸 Tek başlarına bırakıldıkları zaman evdeki eşyalara zarar verme eğilimleri vardır.

🔸 Labradorlarda çok güçlü bir boyun yapısı vardır, bu yüzden tasma eğitimi alması önemlidir.

🔸 Labradorlar Goldenlere göre daha hareketli ve daha dominant bir ırktır.

🔸 Labrador Özellikleri ile esas görevi vurulan avları getirmek olsa bile, azda olsa bekçi köpeği olarak kullananlar vardır. Bunun yanında engellilere rehberlik yapmak, arama kurtarma işlemlerine yardım etmek gibi birçok özelliğe sahip bir ırktır.

Labrador Retriever Bakımı

Labrador Retriever Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Labradorlar hareketli ve enerjik bir ırktır. Dolayısıyla en uygun yaşam alanı orta büyüklükteki bahçeye sahip olan bir ev olacaktır. Ancak yeteri kadar egzersiz yapması sağlanırsa ve hareket alanı bulunursa apartman dairesinde yaşayabilir.

Evde yaşayan Labradorların günde en az 2-3 saat kadar yürüyüş ve egzersiz yapması sağlanmalıdır. Eğer yeteri kadar egzersiz imkanı sağlanmazsa obeziteye yatkın olacaktır. Yeterince egzersiz yapmayan bir Labrador, bastırılmış enerjiyi serbest bırakmak için hiperaktif ve yıkıcı davranışlarda bulunabilir.

Tüy bakımından fazla sorun yaratmayan bir ırktır. Haftada 3-4 gün düzenli fırçalamayla tüylerinin bakımı yapılabilir. Orta Şiddette tüy dökebilmektedir. (Köpeklerde Tüy Bakımı)

İhtiyaç duyulduğunda yada çok kirlendiğini düşünmüyorsanız 2 haftada 1 kere köpeğinizi yıkayabilirsiniz. (Köpek Yıkama Rehberi)

Göz bakımı ve sağlığı köpeğin genel sağlığını etkileyeceği için gözlerinin de temizlenmesi gerekir. (Köpeklerde Göz Temizliği)

Evde tek başına çok zaman geçirecekse kesinlikle tuvalet eğitimi verilmelidir. (Köpek Tuvalet Eğitimi)

Dişlerinin bakımı yapılmalı ve ağız sağlığı konusunda dikkat edilmelidir. (Köpeklerde Diş Sağlığı)

Kulaklarının da düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. (Köpeklerde Kulak Bakımı)

Dişlerinin bakımı yapılmalı ve ağız sağlığı konusunda dikkat edilmelidir. (Köpeklerde Diş Sağlığı)

Genelde ayda 1 kez tırnakları kontrol edilmeli ve halılara ve koltuklara zarar vermemesi için uzun görünüyorlarsa kesilmelidir. (Köpek Pati Bakımı)

Labradorlar tam bir dost canlısıdır fakat küçükken iyi bir şekilde sosyalleştirilmesi sağlanmalıdır. Yavru iken güzel bir sosyalleşme sağlanırsa yabancılara karşı sorunsuz olabilir. (Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi)

Labrador köpek cinsi sahibine oldukça sadık ve itaat etmeye oldukça yatkın bir ırktır. Köpek eğitilebilirlik sıralamasında ilk 10 sıra içerisinde yer alan harika bir köpek cinsidir.Bu ilk 10 sıradaki köpekler komutları genelde 5 defa söylemeyle anlayıp uygulayabilmektedir. (Köpeklerde Komut Eğitimi)

Labrador Retriever Sağlığı

Labrador Retriever Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Labradorların obeziteye eğilimli olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda yemek yemekten hoşlanan bir ırk olduğu için beslenmesine ve egzersizlerine önem verilmelidir.

Labrador beslemeye karar verdiğinizde anne ve babasının taşıdığı hastalıkları bilmenizde fayda vardır. Labradorlar her ne kadar sportif ve sağlıklı hayvanlar olsa bile genetik olarak hastalık taşıyor olabilir.

Labradolarda en sık karşılaşılan hastalıklar ise Kalça ve Dirsek displazisi, Prograsiv Retinal Atrophy olarak bilinmektedir.

Ortalama olarak yaşam süreleri ise 10-12 senedir.

Köpek sahipleri, herhangi bir hastalık belirtisi meydana geldiğini gözlemlediğinde bu durumunda ne yapılması gerektiği konusunda kendilerini eğitmelidir. En yakın veterinerden bilgi almalıdır. (Köpek Hastalıkları)

Labrador Retriever Beslenmesi

Labrador Retriever Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Labrador Retriever , veterinerinizin gözetimi ve onayı ile ticari olarak üretilmiş veya evde hazırlanmış, yüksek kaliteli bir köpek maması tercih edilmelidir.

Herhangi bir diyet programı uygulanacaksa köpeğin yaşına (köpek yavrusu, yetişkin veya yaşlı) uygun olmalıdır.

Labrador cinsi köpekler aşırı kilo almaya eğilimlidir, bu nedenle köpeğinizin kalori tüketimini ve kilo alma seviyesini gözlemleyin.

Ödüller eğitimde önemli bir yardımcı olabilir, ancak çok fazla verilmesi obeziteye neden olabilir.

Hangi insan yemeklerinin köpekler için güvenli hangilerinin güvenli olmadığını öğrenin.

Köpeğinizin kilosu veya diyeti hakkında endişeleriniz varsa veterinerinize danışın.

Her zaman temiz, tatlı su kabında mevcut olmalıdır.

Labrador Retriever Çocuklarla İlişkisi

Labrador Retriever Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Labrador ırkı insan canlısı, duygusal, uysal ve sevecen bir ırk olduğu için çocuklarla çok iyi anlaşmaktadır.

Bu köpekler çocuklarla iyi anlaşır ve onlarla oyun oynamaktan keyif alır. Aynı zamanda çocukları koruyucu bir yapıya da sahiptir. Çocuklu aileler için Labrador oldukça uygun bir köpek ırkıdır. Labradorlar ailenizin bir parçası olduğunu hissettiğinde çok daha mutlu olacaktır.

Genelde Labrador ırkı köpekler, Golden Retriever ile karıştırılmaktadır. Genel olarak Labradorlar, Goldenlara göre daha dominant ve bağımsız bir yapıya sahiptir. Golden Retriever ırkını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Labrador Değerlendirmesi
 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
4.3

Özet

Labrador cinsi köpekler aslen Kanada kökenlidir. Oldukça zeki bir ırk olan Labradorlar özellikle avcılık konusunda çok yeteneklidir. Aynı zamanda eğitilmesi en kolay köpeklerden bir tanesidir. Labradorlar hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

80 Yorum

 1. Önümüzdeki sene labradorum yavrulayacak mart- nisan gibi düşünüyorum ilgilenen arkadaşlar iletişime geçebilir. 0 532 156 11 21

 2. Evde kimseye hele apartta köpek beslenmesine karşyım. Hertaraf kıl. Salya ve günde enaz 3 defa dışarı çıkarmak gerekiyor. Gece yarısı uykudan tuvalet için sizi uyandırması . Yada aparat içinde tuvaletini yapması , . Tatile gideceğinizde bakıcı bulmanız gerekiyor anlıycağınız. Köpek besleme evin içerisinde kesinlikle tavsiye etmiyorum!! Köpek beslemeği emekli yada ihitiyarlara tavsiye ediyorum!!

 3. merhaba benim 6 aylık dişi siyah labradorum var 2 aylık tı aldıgımda 4 aydır durmadan hepimizi ısırıyor cevremdekiler ısırdımı dov diyolar kıyamıyorum başka bi şekilde bu ısırma huyundan vaz geciremezmiyiz parka cıkardıgımda da kafdasına gore çekiştiriyo diyer kopeklerle arası cok iyi hepsiyle oynamak istiyo dükkan da bakıyoruz aksamları tek kalıyo ısırma huyu bundan mı kaynaklanıyodur ? birde herkezin üstüne atlıyo oyun ıcın ısırmaya calısıyo yabancıda olsa biri sevmeye geldiginde 1 2 defa basını sevdiriyo sonra onuda ısırıyo bu huyundan nasıl vaz geciririm bilen yardımcı olabilirmi ?

 4. Labrador yavru köpeklerimiz var elimizde alacak olacak arkadaşlarımız bu numaran ulaşabilirler 0505 126 04 14

 5. Merhaba bende 15 aylık labrador sahıplendim 2 gün oldu ama aldıgımdan beri kafam kazan gibi neyi nasıl almalıyım şaşırdım maması aksesuarları vs lutfen yardımcı olurmusunuz hangı marka mama almalıyım

  1. merhaba Aysel Hanım ben 4 buçuk yıldır dişi bir labrador bakıyorum 18 günlükken almıştım O benim kızım oldu çok iyi bir ırk.Sahibine çok bağlı ve söz çok dinliyor eğitime çok iyi geliyor.Ne verseniz yer. yalnız şekerli şeyler vermeyin.Ben ne yersem oda onu yiyiyor meyvasından çerezine kadar.Ama HİÇ arsızlığı yok.Sabah akşam muhakkak dışarı çıkıp gezdirin

   1. Metin Bey, merhaba. Ben de 6 aylık bir yavru sahiplendim. Eğitimiyle ve diğer şeylerle alakalı yardım ve görüşlerinizi isteyeceğim.

 6. Ben bir labrador yavrusu almayı düşünüyorum apartamda oturuyorum acaba çok fazla havlayiz milleti rahatsız eder mi bide apartmanda beslemeye uygunmudur cevaplarsaniz sevinirim

  1. yavruyken yalnız kalmaktan korkar her köpek ve havlar yalnız kalmadıkça havlamaz evde ilgilenecek biri varsa sorun yaşamazsın ama yoksa baya sorun yaşarsın büyüdükçe kafasına göre takılır evde

   1. merhaba apartmanda yasıyorum yavru bir labrador sahiplenmeyi düşünüyorum memur olarak çalışıyorum mesaim sabah 8 akşam 5 çok araştırdım nasıl yapıcam bilmiyorum kimisi akşam yeterli ilgiyi gösterirsen sorun olmaz diyor bana bi akıl verirseniz çok sevinirim

  2. bende apartmanda oturuyorum evde nasıl bakarım bilmiyorum ve daha almadım çok istiyorum

 7. Merhaba Benim siyah 1.5 aylik labrador kopeyim var ona gunde ne kadar yemek ve su verilmesi gerekir? Birde kac aylarında iyne yaptirmaq gerekir? onceden tesekkurler

  1. Bizde almak istiyoruz ama eve akşamüstü 5’te geliyoruz siz işe gidiyormusunuz bilmiyorum ama eğer gidiyorsanız evde kalabiliyor mu köpeğiniz etrafı dağıtıyor mu

  2. 45. Günden sonra iğnelerini yaptirmalisiniz. Yemeği uç dört ogün verebilirsiniz. Su ya gelince asidi derecede içmediği surece sorun olmz.z

 8. Merhaba benim 2 aylik siyah labradorum var kiz ve yotumlari okudum dis kasima sokakta itaatsizlik gibi sorunlar bendede var fakat asil sorun kum aldim ona ve cisini herseferinde bir kuma birde haliya yapiyor kakada hic kuma yapmadi halidan yana bikere banyoda gazetenin ustune cisini tapti burdaha yok odullendirmeme ragmen sizden ricam tuvalet konusunda belli bir noktaya nssil alistirabilirim dersiniz buarada cok inatci bir irk bence ama ben ondan daha inadim.

 9. Mecbur ilgilenmek zorundasın labrador çok ilgi isteyen hareketli bir hayvandır. Enerjisini harcayamazsa bu tür atlama zıplama havlama çullanma gibi davranışları yapar doğasında var.

 10. Benim bi labradorum var doğduğundan beri bende 2.5 yaşında son 4 aydır herkese saldırıyor. Benim dışında herkese zıplıyor atlıyor ısırmasa bile üstlerine çullanıyor.Her gezdirdiğimde aman sabahlar olmasın modundayım. En sonunda başıma iş açmasından korkuyorum. Çoluk çocuk yaşlı demeden çullanıyor atlıyor. Geçen bahçeden kaçıp sokakta yürüyen bastonlu bir komşuma atlamış ben evde yokken. Adam elinden zor kurtulmuş. Şikayet gelecek diye korkuyorum. Veterinere ve eğitmene götürdüm zaten kısırlaştırmıştım ona uğraşabileceği bir uğraş ve ya oyun ilgi bulmamı söyledi. Fakat bende öğrenciyim sürekli onunla ilgilenmem mümkün değil. Evdeyke geceleri uyuyor uykusunda bir problem yok fakat dediğim gibi herkese zıplıyor atlıyor rahat bırakmıyor.Çok sıkı bir zincirle bağladım bu seferde bütün gece havladı zincirinden kurtulmaya çalıştı mecbur gevşettim. Evde bir problemi pek yok fakat yabancı insanlara sürekli çullanıyor. Ne tavsiye edersiniz ?

 11. beyler yardımcı olur sanız sevinirim ben 7. sınıfım labrador almayı düşünüyorum ve ben okulum uzak servisla gidiyorum 08.00 da çıkıyorum evden akşam 18.00 da geliyorum ödevler fln nasıl gezdiricem

  1. Bende 8. Sınıfım sabah erken kalkım gezdirip git okula döner dönmez yine çıkar gezdir eğer yavru ise bu yeterli olur benim 2.5 aylık bi labradorum var

  2. Benim 11 aylık siyah labradorum var ama aşırı enerjili yerinde durmaıyor o yüzden tek başına salamıyorum zincirle salıyorum ama bir kaç zamandırda gezdirmemiyorum çok fazla üstüme atlıyor ne yapmam gerek yardım edin

  1. Bahçeli bi evim var va 4 aylıkken aldığım 3 yaşında erkek labrodorum. Ve bekçilik konusunda muazzam bence hiç beklemediğimiz halde kapıya çok duyarlı dışarıdan içeriye durduk yere kimsenin girmesine izin vermiyor ama ısırma eğilimi olarak değil havlama olarak. O havlıyorsa eğer biliyoruz ki bi yabancı var. Durduk yere kesinlikle havlamıyor. Yanında ev sakinlerinden birisi varsa kesinlikle dışarıya agrasif bi egilim göstermiyor ve temel eğitimini acemi olarak evde biz kendimiz verdik. 11 yaşındaki kızım sarılıyor oynuyor sarsıyor ama hiç bir olumsuz tepisi yok. Hayvanlar va bahçede tavuk onlara karşıda alıştı hiç bir müdahalesi olmuyor

  2. Yaparlar ama sadece gelen kişiye havlayarak haber verir yani isirmazlar belki egitirsen ?

 12. Merhabalar; Benim 12 aylık labrador umarım var.inanılmaz akıllı ve tatlı. Fakat maalesef elde olmayan imkanlardan dolayı sahiplendirmem gerekiyor. :(( çok çok üzgünüm ayrılacağım için. Şimdiden başladım ağlamaya.
  Tuvaletini asla eve yapmadı öğrettik küçükken terasa yapıyor.Fazla dışarı çıkaramadım için enerjisi hiç bitmiyor. Söz dinler, ayrıca küçükken kanlı ishalishal anlattığımız için birahane hasta olma şansı olmadığını söyledi veteriner imiz. Adı Reçel. Açık krem renginde 12 aylık. Güvenli bir yer arıyorum. Ancan En az benim kadar sevebilecek birine teslim edebilirim
  Şimdiden teşekkür ederim.
  İletişim no: 0538 246 49 86

  1. Selam .bizim goldunumuz vardı 15 yaşındaydi dört gün önce yaşlanma sonu kaybettik.evimiz bahçeli müstakil bir ev.köpeginizi sahiplenebiliriz .selamlar

   1. Merhaba ist misiniz benim ask adinda bir oglum var acil bahceli bir evde bakilmasi lazim kimseye guvenip veremiyorum isterseniz feceden bana ulasa bilirsiniz

   2. Önder bey merhabalar mesajinizi yenı gördüm bizde biri karma labrador cinsi olan iki kardeş köpek var 1 yaşındalar..cesmedeyiz biz onalr icin kışın kalabileceği Bahçeli bır yer arıyorduk hala mesajınız gecerli mi acaba

  2. Selam köpeyi naptiniz sahiplendirdinizmi yoksa hala sizdemi?safkanmi?bide resimkerini 5332188955 bu noya atin bakiyim eger safkansa ben aahiplenirim…

 13. Merahaba Ben 3-4 ay sonra tasınacam bahçeli bir eve ve köpek almayı düşünüyorum ama köpek çok tüylü olmayacak ama tüy de çok dökmeyecek ve kocaman olmayacak 50-60 cm olacak bir köpek ararken labrador retriver cins köpek gördüm ve özelliklerine baktım arkadaşlar.bu köpek tualet eğitimi nasıl yapılır.Tarama işlemi nasıl yapılır.Nasıl eğitilir vb. sorularıma cevvap verirseniz sevinirim çünki ilk kez köpek bakacağım ve çok heycanlıyım 3-4 ay hemen geçsin istiyorum yaaa sorularımı cevaplarsanız sevinirim.

 14. Merhaba benim 1.5 yasinda siyah labradorum var.Yasadigi yerde havuz var.Havuza girmemesi icin ne yapmaliyim

  1. Havuza küçük küçük alıştır
   İlerleyen günlerde hiç tereddüt etmeden havuza kendisi altlar aynı bizim ki gibi

 15. Merhaba benim leblador köpeğim var 2 aylık doğar doğmaz aldım annesi öldü doğumdan beni çok ısıriyor ne yapmam lazım benim canım çok acıyor

   1. Normaldir, dişleri kaşınıyor. Diş kaşınmasını geçirmesi için oyuncak kemik alabilirsin ya da kendin kemik haşlayıp verebilirsin ama sindirim sisteminde sorun yaratabilir. Eğer oyuncakla ilgilenmeyip seni ısırmaya devam ederse inşaat eldiveni al, ısırdığında onu tak emin ol işe yarayacaktır. Isırdığında engellersen eşyalara zarar vermeye başlar. 🙂 kolay gelsin

 16. Benim çok zor şartlarla bi kopegim oldu bu cins beyazimsi sarı çok tatlı onu çok özlüyorum geri alamadım çünkü imkanım yoktu siz siz olum kopeginizin kıymetini bilin

  1. Eşine alışması lazım daha fazla zaman geçırmesi lazıım. Ilerleyen günlerde alışır ve dinlemeye başlar.

 17. bende arjantin dogo labrador kırması var 2 yaşında egitimini nasıl yapabilirim dışarı cıkardıgım zaman hiç b şekilde komut almıyo yani dinlemiyo yardımınız şimdiden teşekkur ederim

  1. Hayır vb. Sözler kullan sesini yükselt gerekirse çok küçük şidetle gazete vb. Ile kalçasına vur. Seni dinlerse eyer afferim de ve ödül maması vb. Seylerle ödülendir

 18. Merhabalar 2 aylık golden bir yavru aldım evde bakıyorum tuvalet eğitimi konusunda çok zorlanıyorum. Gazete üstüne yapmasını bir türlü başaramadım. Bana ne önerirsiniz.

  1. Merhaba, sabırla mutlaka öğreniyorlar.. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere dışarı çıkarın. Evde yaptığı zaman (şiddet kullanmadan) kızın. 6 aylık olana kadar sıkıntı yaşayabilirsiniz..

  2. Bolkonda yada Evde bir odaya gazete serin boşluk kalmayacak şekilde serdiktwn 2 gün sonra 1 gazete Çek’in ertesi gitm 1 tane daha gün gittikçe gazeteleri azaltın ve sadece 2 gazete kalsın köpek oraya ihtiyacını giderecektir

  3. ben şanslıyım labrador cinsi köpeğim var yavru siyah gazete serdim ,ilk gün oralı olmadı ama ertesi gün gazateye yapmaya baaşladı sadecve iki kere buraya yapması gerektiğini söyledim defalarca şimdi sıkıntı bitti akıllı kızım benim 🙂

  4. 120X120 lik bir kutu hazırlatın. Kutunun içini kalın gazetelerle kaplayın. Kutunun bir köşesine yemek kabını bir köşesine su kabını, diğer köşesine ise köpeğinizin yatağını koyunuz. Kalan son köşe tuvalet içindir. Unutmayın ki köpekler yemek yediği ve uyudukları yerde tuvaletlerini yapmazlar. Tuvalet köşesi dışındaki köşelerdeki gazeteleri yavaş yavaş uzaklaştırırsanız belirli bir zaman dilimi sonunda sadece tuvalet köşesinde gazete kalır. Yani köpeğiniz tuvalet yapılması gereken yerin gazeteden ibaret olduğunu düşünür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu